Pokud byste měli stran češtiny jakýkoliv dotaz, pište bez obav na adresu martinsipek@seznam.cz

ROZVÍJEJÍCÍ VĚTNÉ ČLENY - PŘÍVLASTEK (on-line)                      30.4.2021

Kontrola domácího cvičení 85/5; opakování znalostí o základních větných členech; charakteristika prvního z rozvíjejících větných členů = přívlastku na straně 71 DÚ: nezapomenout poslat mimočítankovou četbu (koho se týká!) Užijte si opatrně a bezpečně nejen dnešní čarodkový večer! …jo a děvčata, nelétejte nízko, ať netrefíte dráty nebo pouliční osvětlení!

IRENA DOUSKOVÁ – HRDÝ BUDŽES                                                  3.5.2021

Hezké první květnové ráno, mančafte. Vzhledem k tomu, že ve škole již funguje rotační výuka, neuslyšíme se ode dneška on-line, ale budete pracovat opět samostatně. V čítance si najděte na stránkách 168 a 169 text Výtvarka, kalhoty a Vánoce a potěšte se autobiografickou vzpomínkou autorky na dětství v dobách komunistické totality. Snad vás příběh pobaví stejně jako pokaždé mě, když si pročítám nebo poslouchám na cedéčku názory a pocity sedmileté holčičky na drobné radosti i problémy všedního dne. Čtěte pozorně, v IX. třídě vás kniha čeká celá v rámci mimočítankové četby. Mějte se spokojeně a papa. Zdraví mš.

PROCVIČOVÁNÍ PŘÍVLASTKU                                                             4.5.2021

Klidné úterní dopoledne, přátelé a přítelky. Pečlivě a opakovaně si prostudujte přehlednou tabulku o přívlastcích, promyslete si pozorně 71/1 a do učebnice tužkou obyčkou doplňte 71/2. Ať se vám dílo daří. Pa pa mš.

VYPRAVOVÁNÍ – DĚJOVÁ POSLOUPNOST                                       5.5.2021

Spokojené dopoledne se slohem, šesťandy a šesťáci. V dnešní hodině slohu se pustíme do dějové posloupnosti při vypravování. Dnešní učivo naleznete v učebnici na stránce 130.  Nejprve si pozorně prostudujte úvodní tabulku a pak se pusťte ústně a s rozmyslem do splnění zadání 130/1a-f. Nechť se vám práce daří a jde vám úspěšně od ruky, přátelé. Všechny vás upřímně zdraví váš mš.

DALŠÍ TYPY PŘÍVLASTKU                                                                    7.5.2021

Krásné poslední ráno v pracovním týdnu, broučinky a broučci ze šesté třídy. Při pátku budeme opět pokračovat prací na rozvíjejícím větném členu zvaném přívlastek. V učebnici si na stránce 72 pečlivě prostudujte tabulku o přívlastku holém, rozvitém a několikanásobném. Je to velmi podobné vám již známému učivu o druzích podmětu, tak pro vás bude učivo jistě snadné a dobře pochopitelné! Získané poznatky si procvičte ústně ve cvičení 72/3 a následující cvičení zapište bez chyb do domácích sešitů. Uvítám také, pokud mi přinesete přečtené knihy zapůjčené ze žákovské knihovny. Pro dnešek vše, zatím pa pa a na shledanou v pondělí. Váš mš.